Alman mühendislik firması Festo, otonom hareket eden araçlar ve fabrika robotları geliştirmek için biyonik robot karıncalar üzerinde çalışıyor. BionicANTs projesi, Festo’nun Biyonik Öğrenme Ağı (Bionic Learning Network) programının bir parçası.

Robot karıncaların, aralarında kablosuz bir ağ, üzerlerinde nesneleri görmeleri için kameraları, sensörleri ve cisimleri tutmaları için kavrayıcıları bulunuyor. Bağımsız kararlar verebiliyorlar ve ekip olarak büyük işlerde birlikte çalışabiliyorlar. 

Festo, karıncaların karmaşık görevleri çözmek için bağımsız bileşenlerin birlikte nasıl çalıştıklarını çok iyi gösterdiğini söylüyor. Karıncaların davranışları örnek alınarak otonom araçların geliştirilebileceğini ve araştırmacılar ayrıca, fabrikalarda insanların yerine bir gün biyonik böceklerin kullanılabileceğini söylüyor.

Karıncalar, bilim adamları tarafından henüz anlaşılmamış, bir kablosuz (kimyasal) hassas iletişim ağı sayesinde beraber, birbirlerine çarpmadan ve aralarındaki toplu trafik akışı durmadan, çok hızlı hareket ediyorlar. Bu ağ sayesinde karıncalar, aynı zamanda düşmanlarını da tespit edebiliyor.

Bilim adamları, karıncıların davranışlarını çok uzun yıllardır incelemekteler ve Karınca Koloni Optimizasyon Algoritmaları (Ant Colony Optimization Algorithms) ve Yapay Zeka algoritmaları geliştiriyorlar. Teknoloji firmaları da, sürücüsüz arabalarda ve diğer otonom araçlarda bu algoritmaların kullanılması için çalışıyor.

Bu kadar maharetli olan karıncalar, aynı zamanda çok temiz olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Araştırmacılar karıncaların hastalıklarla nasıl baş ettiğini anlamaya çalışıyor ve insanlık için karıncalardan dersler almaya çalışıyorlar.

Festo, Boston Dynamics ve diğer firmalar tarafından karıncalardan başka, kangrular, kuşlar, köpekler, böcekler, örümcekler, akrepler, timsahlar, arılar, balıklar ve ahtapotlar gibi, pek çok hayvanların hareketlerini ve birbirleri arasındaki iletişimi, beraber işbirliğini ve çalışmayı, anlamak ve taklit etmek için birçok çalışma yapılmakta.

Kaynak : Festo

Bilim, Teknoloji ve Mühendislik
Mustafa Demir
Makine Mühendisliği Öğrencisi

Bir cevap yazın