Güneş ışınları yani bir başka deyişle radyasyon, farklı dalga boylarında yayılır. Dalga boyu görünür ışıktan(400nm ile 700nm arası) daha kısa olan (100nm ile 400nm arası) morötesi ışınlar Güneşin cildimize verdiği zararın esas kaynağıdır. UV ışınları dalga boylarına göre 3’e ayrılır. Bunlar; UVA (315nm-400nm), UVB(28nm,315nm) ve UVC(100nm-280nm)’dir.

Bunlardan en zararlı olanı dalga boyu en kısa olan UVC’dir ancak atmosferden tamamen filtrelendiği için dünyamıza ulaşmazlar. UVB ise atmosferde büyük oranda filtrelenir ancak yine de bir kısmı yeryüzüne ulaşır. Yeryüzüne ulaşan bu ışınlar deriniz ile direk temasa geçtiğinde melanin oluşturarak derinizi koyulaştıran melanogenez adı verilen süreci başlatır. Ayrıca derinizin yaşlanmasına ve bazende cilt kanseri gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Yeryüzüne ulaşan  UV ışınlarının %95’ini oluşturan UVA ise cildin alt katmanlarına ulaşarak kızarıklıklara, derininyaşlanmasına ve kırışıklıklara sebep olur.

Güneş kremleri UV ışınlarının etkilerini fiziksel ve kimyasal yolla işlev gören etmenler kullanarak engeller. Çinko Oksit ve Titanyum dioksit gibi fiziksel yolla etki gösteren bileşenler UV ışınlarını yansıtarak cildi korurken, kimyasal etki gösteren moleküller UV ışınlarını derinin alt katmanlarına inmeden soğurur. Soğurma sırasında enerji kazanan cilt ısınır.

Gübeş kremlerinde UV engelleme derecesi Güneş Koruma Faktörü ile ifade edilir. Örneğin cildiniz normalde 20 dakikada kızarıyorsa, 15 koruma faktörlü güneş kremi bu süreyi teorik olarak 15 kat uzatarak 300 dakikaya çıkarabilir. Uzmanlar koruma faktörü 15 ile 50 arasında olan güneş kremlerinin %93-%98 arası koruma sağladıklarını belirtiyorlar.

Kaynak: TÜBİTAK.

Bir cevap yazın