Günümüzden 40 yıl önce ahtopot kollar, ek uzuvlar dendiğinde aklımıza çizgi romanlar ve bilim kurgu filmleri gelirdi. Fakat hayal edilen birçok şeyin gerçekleştiği gibi bu da yakın zamanda hayatımıza girecek bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Marvel çizgi romanından aşina olduğumuz ve hatta 2004 yılında gösterime giren Spider-Man 2 filmiyle bizi bu teknolojiden haberdar eden Doktor Ahtapot karakterine de buradan bir selam gönderelim. Son derece gelişmiş dört mekanik kolun yardımından yararlanan şematik bilimci karakteri . Yaşamı taklit eden bir sanat olgusunda, MIT araştırmacıları, benzer robotik uzuvları gerçek dünyaya taşıyan bir teknoloji geliştirdi.

Araştırmacı Federico Parietti, “Supernumerary Robotic Limbs (SRL), insani uzuvlara ek robotik uzuvlar sağlayarak geliştirilen, giyilebilir bir robottur” diyor bu teknoloji için. “Bu robotik uzuvlar, kullanıcının doğal kollarından ve bacaklarından bağımsız olarak hareket edebilir ve bu nedenle, sadece dört doğal uzuvda imkansız olan tamamen yeni ve karmaşık görevlerin yürütülmesini sağlayabilir. SRL, normal görevlerin performansını veya güvenliğini iyileştirmek için kullanıcıyla da koordine edebilir. ”

Çalışmada anlatılan kontrol yöntemi, normal hareket aralığımızın bir parçası olmayan torsiyonlardaki kasları kullanarak robotik uzuvlara istenilen hareketin yaptırılması esasına dayanıyor. Bu kontrol sistemi ile test edilen kullanıcılar, robotik uzuvları, kendi uzuvlarından bağımsız olarak nasıl kontrol edeceklerini hızlı bir şekilde öğrenebildiklerini keşfettiler.

Robotik uzuvların ne için kullanılabileceği konusunda bir sınır yok.Çünkü bu uzuvlar kendi uzuvlarımız gibi kullanabildiğimiz eksta iş yapabilme yeteneği sağlayan uzuvlar.  Yine de özellikle faydalı bazı senaryolar çiziliyor. Bu senaryolardan biri, özellikle ağır sanayi söz konusu olduğunda imalatta kullanıma yönelik. “Örneğin, [uçak endüstrisinde] insan işçileri çok önemlidir çünkü görevler son derece karmaşıktır ve henüz otonom robotlar tarafından gerçekleştirilemez,” diyor Parietti. “Ancak, bu görevler yorucu ve insanlar için rahatsız edici pozisyonlarda çalışmayı veya ağır araçları kaldırmayı içeriyor. Ekstra uzuvlar, kullanıcının vücudunu destekleyerek, ağır araçları kaldırmaları konusunda onlara yardımcı olabilir. Ayrıca kullanıcı için bir iskele kurup yüksekten düşmelerini önleyebilirler. ”

Başka bir olası kullanım, küçük hareket problemleri yaşayan yaşlılara veya felçli hastaların tedavi edilmesini kolaylaştırmayı içerir. Parietti, “Bazı durumlarda, insanların gerçekten tekerlekli sandalyeyle sınırlı kalması gerekmiyor” diyor. Yürüyüşleri ile senkronize edebilecekleri ve gerektiğinde yardımcı olabilen, destek sağladıkları ve düşmelerini önleyebilecek giyilebilir özerk koltuk değnekleriyle daha hızlı bir tedavi söz konusu olabilir. Ekstra uzuvlar bunu kolaylıkla yapabilir- ve vücudun üst kısmını hareketsiz bırakırlar-, bu da kollarınızın koltuk değnekleri ile meşgul olmadığı anlamına gelir.

Bu, yüksek teknolojili bir örnek olmasa da, ek uzuvları veya yardımcı robot teknolojisini gördük, kesinlikle hayal gücümüzü ele geçirdi. Parietti, bu teknoloji ile ilgili araştırmalarının devam ettiğini, robotik uzuvlara daha fazla hareket olanağı eklemeyi ve kontrol tekniğini karmaşık üretim görevleri ile denemeyi düşündüklerini söylüyor.

Çalışmalar hakkında kısa bir süre önce Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü’nün (IEEE) Uluslararası Robot ve Otomasyon Konferansı’nda (ICRA) bir sunum gerçekleştirildi.

Mühendislik, Bilim ve Teknoloji
Mustafa Demir
Makine Mühendisliği Öğrencisi

Bir cevap yazın