Rockwell Arena, Rockwell Automation tarafından piyasaya sunulan bir simülasyon ve otomasyon yazılımıdır. Arena bir şirketin üretim sürecini veya hizmet sürecini simüle etmek ve performansını ölçmek için kullanılır. Sürecin simüle edilmesiyle şirket gerçek hayatta yapacaklarını önceden deneyerek, olabilecek senaryoların sonuçlarını önceden simülasyon sayesinde görerek zaman ve kaynak tasarrufu etmiş olur.

Arena programında farklı modülleri kullanarak simülasyonlar oluştururuz. Bu simülasyon herhangi bir sistem olabilir; bir fabrika, hastane, satış ofisleri vs. Sonrasında ise simüle ettiğimiz sistemin şu anki durumunu analiz etmek için çalıştırabiliriz. Daha ileriyi düşünecek olursak oluşturduğumuz sistemdeki değişkenlerimizin değişmesinin sistemimizi nasıl etkiler bunu ölçebiliriz.

Endüstri mühendisi olarak başta gelen işlerimizden olan analiz konusunu Arena simülasyon programı ile çok ileri derecede başarabiliyoruz.

Programımızı öğrenmeye başlamadan önce birkaç sözel kavramı bilmemiz gerekmektedir. Sözel kısımlara çok takılmamakta da fayda var. Çünkü bu kavramları yaptığımız örneklerle daha net anlayacağız. Sözel kısım beynimizde birkaç nöronun harekete geçmesi içindir.

  • Varlık ( Entity )
  • Kaynak ( Resource )
  • Değişken ( Variable )
  • Varlık Özellikleri ( Attributes )

Varlık ( Entity ) : Varlıklar sistem içerisinde dolaşan şeylerdir. Bunlar müşteri olabilir, parça olabilir simülasyonunu yaptığımız sisteme göre değişir. Örnek verecek olursak bir hastaneyi düşünelim, bu hastaneye gelen hastalar sistemin varlıklarıdır. Bir benzin istasyonuna gelen arabalar sistemin varlıklarıdır. Bir kafeteryaya gelen müşteriler sistemin varlıklarıdır.

Kaynak ( Resource ) : Kaynak, varlıkların meşgul ettiği şeydir. Kaynak tanımında sistemden sisteme değişmekte olup bir fabrika için makine olabilir ya da bir kafeterya için garson olabilir. Bir sistemde birden fazla kaynak bulunabilir. Örneğin hastane için düşünecek olursak hastaneye gelen varlıklar (hastalar) öncelikle sıra alır sonra sırada bekler ve doktora gözükür daha sonra (özel hastane ise) kasaya ücret öder ve sistemden (hastaneden) çıkar. Bu örnekte varlığın meşgul ettiği veznedar, doktor ve kasiyer hastane sistemi için birer kaynaktır.

Değişken ( Variable ) : Değişken sistemin genel bir özelliğidir. Bu bir fabrikanın büyüklüğü olabilir. Bir insanı düşündüğümüzde ise insanın içinde biyolojik olarak birçok sistem bulunmaktadır ve bu sistemler bütün olarak sistem olan insanı oluşturur. İnsanın boyu ise bu sistemin genel bir özelliğidir.

Varlık Özellikleri ( Attributes ) : En çok sıkıntı yaşanan ve anlaşılması kolay ama kullanımı zor olan bu tanım varlıklarımızın kendilerine has özellikleridir. Ben bu özelliği şu şekilde tanımlıyorum, sistemde bulunan varlıkların üstüne damga vurmak. Yani bir fabrikada parça üzerine yazılan üretim süresi özelliği, hangi makinelerde işlem gördüğü, makinede geçireceği işlem süresi gibi çoğaltabiliriz. Bir hastane sistemini düşünecek olursak da hastanın eline kâğıt verirlerdi eski zamanlarda hangi polikliniğe ne zaman gideceği ile ilgili tam da bu kâğıt bizim varlığımız için varlık özellikleri (attributes) kâğıdımız. Bu kâğıtta yazanlar; randevu zamanı, hangi doktora gideceği, hastanın gitme sebebi gibi birçok hastaya özgü özellikler varlık özellikleri (attributes) olarak tanımlanır.

Bilim | Teknoloji | Mühendislik
Hasan Gürkan KOÇ
Endüstri Mühendisliği Öğrencisi

Bir cevap yazın