Kevin Kelly: Teknolojinin Evrimi Üzerine

Teknoloji hayranı Kevin Kelly “Teknoloji Ne İster?” diye sorarken her yere sızmış ve kompleks olmasının yaşamın evrimine benzediğini farkediyor.

ULA | America's Ride To Space

Roketler ne tür özellikler taşır?

Roket bilimi, Newton yasalarına dayanır. Katı yakıtlı, sıvı yakıtlı ve hibrit olmak üzere yakıt türlerine göre sınıflandırılır. Elektrikli itki sistemleri ise enerjisini Güneş’ten alır.

Barış Özcan / 2018 Teknoloji Tasarım Trendi

Son yıllarda teknoloji dünyasında ne gibi değişimler oldu diye düşündüğünüzde aklınıza gelen en önemli değişim ne oluyor? Benim aklıma hemen her şeyin dijitalleşmeye başladığı geliyor. Günlük hayatta en çok kullandığımız şeyleri bir düşünelim. Okuduğumuz kitaplar dijitalleşti, yazdığımız defterler dijitalleşti. Dinlediğimiz müzik, izlediğimiz film dijitalleşti. Dijitalleşen her şey bizi ekranlara bağladı. Bu ekranların sayısı giderek çoğaldı; kimisi oturma odamızın köşesinde büyüdü, kimisi cebimizde küçüldü. Şu bir gerçek ki son yıllarda analog dünyalarımızdan dijital olana doğru bir göç başladı. 2018’e geldiğimizde bu trendin yavaş yavaş değişmeye başladığını görüyoruz. Artık nostalji mi diyelim buna yoksa dijital doygunluk mu bilemiyorum. Ama şu bir gerçek ki analoğa doğru bir değişim başladı.