TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Malzeme Enstitüsü tarafından geliştirilen %95 yerlilik oranına sahip ilk milli yolcu görüntüleme sistemi Kapıkule gGümrük Kapısı’nda hizmet vermeye başladı.Geliştirilen sistem gümrük kapılarında özellikle kaçakcılığın tespiti için aktif olarak kullanılıyor.

Son yıllarda uzaktan görüntüleme amacıyla geliştirilen yöntemlerden biri terahertz görüntüleme sistemleridir. TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü’ndeki MİLTAL ekibi, pasif terahertz yöntemini kullanan bir görüntüleme sistemi geliştirdi. Bu sistemle insanların üzerlerinde bulunan uyuşturucu, patlayıcı ve silah gibi metal ve metal olmayan tehlikeli maddeler belirlenebiliyor.
Sistemin en önemli artılarından biri, metal dedektörleri tarafından tespit edilemeyen, vücuda sarılmış et, alkollü içecek, tütün ve tütün mamülleri ile uyuşturucu ve patlayıcı düzeneklerini belirleyebilmesidir. Geliştirilen bu teknoloji insan sağlığına hiç zarar vermeyen pasif milimetre dalga teknolojisi ile çalışmaktadır.
Terahertz görüntüleme sistemleribde terahertz bandındaki ışınlardan yararlanılıyor. Işık tayfının kızılötesi ile mikrodalga bölgeleri arasında yer alan terahertz bandındaki ışınların (THz) dalga boyu 3 milimetre ile 30 mikrometre arasındadır, bu görüntüleme yönteminin X-Işınlarından farkı, insanlar için bilinen bir zararının olmamasıdır.

Bir cevap yazın